Sve po starom - Prinosi investicionih fondova u Q2 2024

Čas posla nam je stigao jul, a kao da je juče bila nova godina. A čim smo u julu, to znači samo jedno – da je drugi kvartal završen i da je red da malo analiziramo prinose domaćih fondova. Da budem iskren, nije bilo nekih većih noviteta na ovom polju u drugom kvartalu, tako da mislim da će ovaj video biti relativno kratak, ali hajde da održimo tradiciju i nastavimo sa kvartalnim analizama. Idemo na statistike!

Kao i u prethodnim kvartalima, pričamo o investicionim fondovima i njihovim prinosima, a naravno da ćemo uporediti te prinose i sa najpopularnijim ETF-ovima kako bismo videli koliko su domaći fondovi efikasni.

Krećemo od onih najkonzervativnijih fondova, a to su fondovi očuvanja vrednosti. Ovde se generalno ništa nije promenilo, tako da Kombank Novčani fond i dalje drži prvo mesto sa najboljim prinosima, što u drugom kvartalu, što od početka 2024. godine, kao i od početka 2018. godine.

Kada već pričamo o ovoj vrsti fondova, iskoristio bih priliku da odgovorim na jedno pitanje koje se sporadično provlačilo: „Ako fondovi očuvanja vrednosti beleže bolje rezultate od oročene štednje, a takođe najčešće nemaju ulazne i izlazne naknade, zašto nisu popularniji?“. Pre svega, moramo razumeti da fondovi nisu posebno marketinški aktivni, a čak i kada se reklamiraju, akcijski fondovi su mnogo promovisaniji jer društvo za upravljanje fondovima ima više naknade na toj vrsti fondova. Takođe, kada pričamo o performansama fondova očuvanja vrednosti, treba znati da ovi fondovi prikazuju svoje „bruto“ performanse, a da nakon prodaje morate da prijavite porez na kapitalnu dobit, čak iako fond izražava svoje vrednosti u dinarima i vaš kapital je bio investiran u dinarima. Kada oročavate dinare, ova oročenja su oslobođena poreza na kapitalnu dobit od 15%, tako da treba uzeti i ovo u obzir.

Sledeći na redu su nam balansirani fondovi, koji bi trebali da ponude dobar miks akcija i obveznica, ali u praksi oni poprilično favorizuju obveznice i depozite, tako da su oni mnogo konzervativniji nego što bi po mom mišljenju trebali da budu. Ako pogledamo i ovde situaciju, Kombank InFond je imao najbolji kvartal, dok je OTP Balanced uspeo da zabeleži mali gubitak i tako efektivno samo izgubi vreme svojim investitorima. Ako pogledamo stanje od početka godine, OTP Balanced i dalje ima prednost zbog abnormalno dobrog prvog kvartala, dok od početka 2018. Kombank InFond drži primat.

Kada već analiziramo performanse od početka 2018. godine, ne mogu a da ne primetim da je razlika između Kombank Novčanog Fonda i Kombank InFonda poprilično mala, što me negde navodi na pitanje da li je uopšte taj dodatni rizik uopšte vredan glavobolje, kao i da li je ta mala razlika vredna dodatnih ulaznih ili izlaznih naknada koje balansirani fondovi uglavnom naplaćuju. Po meni nije, ali konačnu odluku ostavljam vama.

Sada polako prelazimo na fondove uvećanja imovine, ili kraće akcijske fondove, koji bi ipak trebalo da donesu nešto više prinose od prethodne dve grupe. Ovde možemo podeliti grafikon u dve grupe – WVP Dynamic i OTP ProActive su ostvarili prinose nešto niže od 2%, OTP Dynamic je ostvario neke minorne, ali ipak pozitivne prinose, dok je WVP Premium uspeo da zabeleži gubitak od oko 1% u ovom kvartalu. Ne znam da li je ovo protivno pravnoj regulativi, ali ovaj fond ne objavljuje najveće pozicije u fondu, tako da ni ja, a ni investitori u fond ne znamo u šta je kapital fonda investiran.

Ovde ima savršenog smisla da vidimo i šta su uradili najpopularniji ETF-ovi među domaćim investitorima, gde vidimo da je S&P 500 zabeležio rast od 5% u drugom kvartalu, a globalni ETF 3.5% rasta, što je opet bolje od bilo kog domaćeg fonda. Ovo će značiti da se prednost ETF-ova samo povećala u odnosu na domaće alternative nakon drugog kvartala, ali to mislim da već znate.

I ono što je novina od ovog kvartala, jeste da ćemo pratiti alternativne investicione fondove, koji bi suprotno nazivu vrste fondova trebalo da budu mainstream, a ne alternativa. Ovako bi jedan tipični akcijski fond trebalo da izgleda i ovakve rezultate bi trebalo da ostvaruje. Po ovom pitanju, najbolje rezultate je ostvario Raiffeisen Alternative, dok su iza njega ostali Intesa Alternative i Vista Rica fond. Svakako ćemo dalje pratiti performanse ovih fondova, ko zna, možda ispadnu najmanje loše rešenje u poređenju sa ostalim vrstama fondova.

Uglavnom, to bi bilo to za danas, nadam se da ste dobili informacije koje ste tražili i da vam je video bio interesantan, a ukoliko imate pitanja, polje za komentare je ispod. Pozdrav!

Imaš pitanje ili komentar?

    Želiš finansijsku nezavisnost? Moja e-knjiga sa praktičnim primerima je tu za tebe!

    Postovi po kategorijama

    BuyBitcoinswithVisaMcCard