Trinity studija – strategija povlačenja sa alternativnim fondovima

Današnji video je možda i najbitniji video koji objavljujem na ovom kanalu, a u njemu ću pokušati da vam objasnim kako možete da finansirate svoju penziju preko akumulirajućih ETF-ova. U ovom videu ću detaljnije objasniti šta je sigurna stopa povlačenja (eng. Safe Withdrawal Rate, SWR) i kako su istraživači došli do nje u tzv. Trinity studiji. Zašto se ova studija naziva i Pravilo 4%, saznajte u današnjem videu! Uživajte! 🙂

Današnja tema je vrlo bitna, i bilo je mnogo pitanja o ovome, a radi se o tome kako formirati izlaznu strategiju kada dođete u godine da biste želeli da živite od vaše investicije, pogotovo u onim slučajevima ako ste investirali u akumulirajuće fondove. Samo da napravimo razliku odmah, distribuirajući fondovi isplaćuju dividendu i tu je situacija čista – treba se truditi da sa dividendom pokrijemo svoje životne troškove, dok investiranu glavnicu ne diramo kako bi ona mogla da nam donosi dividendu i u budućnosti. Međutim, šta je sa akumulirajućim fondovima? Oni ne isplaćuju dividendu, zbog čega su poreski optimalnije rešenje, ali zbog toga je put do finansiranja penzije nešto nejasniji.

E zbog toga smo danas tu, a pogotovo zbog toga jer je veliki deo vas mislio da je najbolji način za finansiranje troškova u penziji da se pred sam odlazak u penziju prodaju svi akumulirajući fondovi koje imamo, a taj kapital potom preusmeri u distribuirajuće fondove, što može biti poprilično veliki udarac, tj. zapravo kombinacija udaraca:

  • Prvi udarac su transakcioni troškovi, koje zapravo u ovom scenariju plaćamo dva puta, jednom kada prodajemo akumulirajuće fondove, a drugi put kada kupujemo distribuirajuće fondove. Naravno, cenovnik vašeg brokera će ovde imati glavnu ulogu u tome da li će ovo biti mali udarac koji samo malo pecne, ili kroše koji će vas ošamutiti,
  • I kao drugi udarac se javlja porez na kapitalnu dobit, čija visina opet zavisi od vaše poreske rezidentnosti. Neke države su blaže, neke oštrije, ali svakako treba i ovo uzeti u obzir.

U svakom slučaju, najbolja taktika koju možemo primeniti jeste da uopšte ne ulazimo u ovu borbu i da svoju penziju finansiramo pomoću akumulirajućih fondova. Ali kako? Tako što ćemo prodavati deo po deo našeg portfolija, čime ćemo finansirati naše troškove života u penziji, a ostatak kapitala ćemo ostaviti investiranog kako bi rastao i kako bismo imali iz čega da povučemo novac i naredne godine. U teoriji, mi ćemo prodati samo mali deo našeg portfolija, dok će ostatak ostati na berzi, gde će imati vremena da se uvećava i da se oporavi od našeg povlačenja.

E sada, ovde se javljaju dva velika pitanja:

  • Kada kažemo da prodajemo mali deo portfolija, da li se zna koliko je to malo?
  • I kao drugo, kako naš portfolio treba da izgleda kako bi šanse za uspeh bile maksimalne i kako bi naš portfolio „izdržao“ da nas isfinansira dok smo živi?

Odgovor na prvo pitanje je dala tzv. Trinity Studija, tj. akademska studija koja se bavila analizom stopa povlačenja novca i testiranjem šta sve naš portfolio može da „izdrži“ kako bi nas finansirao do kraja života. Ova studija je dobila naziv po Trinity Univerzitetu iz San Antonija, a istraživači su svojim analizama došli do zaključka da je sigurna stopa povlačenja (ili safe withdrawal rate kako se kaže na engleskom) 4% našeg portfolija. Znači, samo rezimiram, 4% našeg ukupnog portfolija smemo da prodamo tokom jedne kalendarske godine i da tim novcem finansiramo naše životne troškove kako bismo bili sigurni da će naš portfolio izdržati.

A sada, kako bi naš portfolio trebalo da izgleda u momentu kada želimo da se penzionišemo? Za divno čudo, Trinity studija je dala odgovor i na ovo pitanje, a kako vam ne bih sve nabrajao, mnogo je lakše da pogledamo zajedno ovu tabelu koja se nalazi u okviru same studije. Ako imate portfolio koji je sačinjen od 100% akcija i primenite stopu povlačenja od 4%, imate 98% šanse da vaš portfolio potraje 30 godina. Međutim, ako imate portfolio koji je sačinjen od 75% akcija i 25% obveznica i na njemu primenite 4% povlačenja, gotovo je sigurno da će vaš portfolio izdržati 30 godina. Sa obzirom da je stopa povlačenja od 4% izbacila gotovo sigurne šanse da će vaš portfolio izdržati, cela Trinity studija je dobila naziv „Pravilo 4%“ i kao takvo se može sresti na mnogim forumima i u mnogim materijalima koji se bave finansijama.

Međutim, ovde bih rekao jednu bitnu napomenu, a to je da je studija objavljena davne 1998. godine i da od tada ne postoji neka opsežna studija koja je ove simulacije ponovila na nekom „svežijem“ setu podataka. Ipak, ono što sigurno znamo od tada, jeste da životni vek stanovništva polako raste, tako da će gotovo sigurno biti slučaj da će vaš portfolio morati da izdrži čak i duže od 30 godina jer ćete i vi živeti duže. Zbog ovoga bih ja predložio sledeći plan aktivnosti:

  • Ja ću lično držati 100% akcijski portfolio, tj. neki miks od recimo 95% akcija i 5% kriptovaluta, ali sve u svemu bez obveznica. One mi se nešto ne pokazuju baš najbolje u poslednje vreme, pa sam odlučio da ih kompletno izostavim
  • I kao drugo, ja svoju stopu povlačenja neću postaviti na 4%, već na 3.75% ili na 3.50%, čisto kako bih bio još konzervativniji i sigurniji da će moj portfolio trajati dugo-dugo vremena

Za kraj, neki zaključci koje bi ovaj video trebao da vam ponudi su: 1) kako formirati izlaznu strategiju sa akumulirajućim fondovima, 2) kako napraviti portfolio i kao 3) što nisam izričito rekao, koliki vaš portfolio treba da bude kako biste mogli da finansirate svoju penziju komforno (potrebno je da 4% portfolija komforno pokrije vaše godišnje troškove).

Imaš pitanje ili komentar?

    Želiš finansijsku nezavisnost? Moja e-knjiga sa praktičnim primerima je tu za tebe!

    Postovi po kategorijama

    BuyBitcoinswithVisaMcCard