Kako geografski diverzifikovati svoj portfolio
Ako pogledamo nase investicione pozicije, gotovo je sigurno da Amerika dominira u njima. Bilo da je rec o pojedinacnim akcijama, bilo da je rec o ETF-ovima. Ako ste investitor u akcije, tacno I direktno vidite koliko ste izlozeni prema Americi, a ako ste pasivni investitor, onda to bas I nije toliko direktno, ali se da naslutiti. Na primer, ako invesitrate iskljucivo u S&P 500, sto nije losa strategija, nemojte pogresno da me shvatite, onda ste vi 100% izlozeni Americi. Sa druge strane, ako investirate u ETF-ove koji obuhvataju ceo svet, onda možete očekivati da ste između 60% i 65% izloženi ka američkim kompanijama.
Postavlja se pitanja, ako želite da postignete veću geografsku diverzifikaciju, kako je najbolje i najbezbolnije to uraditi? E upravo danas imam jedan predlog za vas, sigurno će biti zanimljivo!
Hajde da postavimo situaciju, krenuli ste da investirate pre par godina, čuli ste negde da je S&P 500 dobar izbor i krenuli ste da investirate u njega. Razvili ste naviku i konstantno ste ulagali i napravili lepu poziciju, naravno u skladu sa mogućnostima koje imate. I onda, posle nekog vremena vam dođe u goste tamo neki komšija, povede se priča o investiranju i on vam kaže da bi bilo dobro da ste diverzifikovani i geografski, ali i po sektorima. Vas to podstakne na razmišljanje i shvatite da ste super diverzifikovani po sektorima, ali ne i geografski. E upravo za ovakve slučajeve danas pričam o potencijalnom rešenju.
Na primer, ako se odlučite da ubacite neki Emerging Markets ETF u svoj portfolio, onda ćete ubaciti države kao što su Kina, Brazil, Tajvan, Saudijska Arabija i sl., ali nećete uhvatiti razvijena tržišta. Sa druge strane, ako ubacite Developed Markets, tu opet imate Ameriku, pa će samim tim doći do preklapanja pozicija sa vašim postojećim ETF-om i to jednostavno nije optimalno rešenje. Rešenje koje bih vam danas predložio se zove MSCI World ex-USA ETF, koji u sebi sadrži velike i srednje kompanije sa razvijenih tržišta širom sveta, ali bez Amerike.
Ako pređemo na JustETF, oznaka ovog fonda je vrlo pamtljiva i glasi EXUS. Ovaj fond je osnovan relativno skoro, 6. marta 2024. godine i verovatno niste čuli za njega. On je organizovan baš onako kako sam i preporučivao, domicil u Irskoj, akumulirajući tip, ama baš sve je ovde OK. U ovom fondu se nalazi 814 pozicija, i mogu da kažem da je solidno diverzifikovan. Ako pogledamo po državama, to bi bilo ovako:
A što se tiče sektora, raspodela bi izgledala ovako:
Znači, sve je lepo pobacano i po državama i po sektorima, a kako izgledaju top 10 kompanija, to bi otprilike izgledalo kao na slici ispod. Ono što moram da vam napomenem, jeste da ovih 10 pozicija nije uopšte tako dominantno kao što se možda može videti kod drugih ETF-ova, i u ovom slučaju ove pozicije iznose 13.8% od ukupne vrednosti imovine, što i nije toliko puno. Recimo, kod S&P 500 top 10 pozicija čini 34.3% ukupne vrednosti, što je mnogo koncentrovanije od ovog EXUS fonda.
I negde za kraj, hajde da uradimo malo poređenje, hajde da uzmemo S&P 500 akumulirajući fond kao reper i da vidimo kakvi su prinosi bili od 6. marta kada je EXUS fond osnovan. Ono što možemo videti, S&P će potpuno očekivano imati više prinose, i mislim da ovo možemo očekivati da će uglavnom i biti slučaj, ali ako želite diverzifikaciju, mislim da je EXUS fond dobro rešenje, a cena su nešto niži prinosi za taj fond. I da, kada spominjem cenu, zaboravio sam da kažem da EXUS ima naknadu za upravljanje fondom od 0,15% godišnje, što je poprilično konkurentno.
I nakon svega, da se vratmo na onaj primer sa početka videa gde je neko krenuo da investira samo u S&P, i sada želi da geografski diverzifikuje svoj portfolio. Koliko EXUS ETF-a uzeti, šta raditi? Naravno, moram da kažem da sami donosite svoje odluke i da apsolutno nema nikakvih garancija oko budućih prinosa fondova, ali ja bih lično išao sa maksimalno 10-15% EXUS ETF-a u ukupnom portfoliju, znači 85% S&P, 15% EXUS, upravo zbog nešto nižih očekivanih prinosa od EXUS fonda.