ETF rebalansiranje

Gotovo sam siguran da ste gledali makar jedan film u kojem se prikazuje trgovina na berzi, tj. trgovina akcijama da budem precizniji. I tu mislim da su stvari jasne, vi kupite neku akciju, posle nekog vremena možete dokupite još ili prodate akcije koje imate i to je uglavnom to. Vi ste svoj kapital vezali za tu jednu kompaniju, pa ako njeno poslovanje bude OK, onda bi i cena njene akcije trebala da raste. Napominjem, trebala da raste, jer ponekada rast cene može izostati čak i kada kompanija dobro posluje.

Međutim, kada je reč o ETF-ovima, postoji jedan proces koji se zove rebalansiranje i koji čini stvari mnogo zanimljivijim za investitore, ali ponekada zna i da zbuni investitore početnike. Upravo ćemo danas pričati o rebalansiranju ETF-ova i otkloniti sve nedoumice, tako da mislim da će vam ovaj video mnogo značiti ako držite ETF-ove u svom portfoliju. Napomenuo bih samo da se ova lekcija nalazi i u knjizi „Pasivno investiranje – Sve o ulaganju u ETF-ove“, a upravo tu knjigu možete kupiti uz 30% popusta povodom Black November akcije, sve što treba da uradite je da ukucate promo kod BF24 i to je to 😊 A sada, hajde da se rebalansiramo!

Danas pričamo o jednoj temi koja po mom mišljenju čini ETF-ove mnogo zanimljivijim i efikasnijim od pojedinačnih akcija, a to je proces rebalansiranja fonda. Ali, hajde da krenemo ispočetka, samo što će nam za to trebati jedan primer, evo uzećemo fond oznake SPYL koji prati indeks S&P 500 i predstavlja jedan od fondova sa najnižom naknadom za upravljanje na tržištu.

Hajde da krenemo od cilja fonda – fond ima za cilj da prati berzanski indeks S&P 500, koji sadrži 500 najvećih američkih kompanija po tržišnoj kapitalizaciji. Znači, uzmemo sve kompanije, pomnožimo cenu akcije sa brojem emitovanih akcija i tako dobijamo ukupnu vrednost kompanije, tj. njenu tržišnu kapitalizaciju. Sortiramo po ovom kriterijumu sve kompanije od najveće ka najmanjoj i sa tako sortirane liste uzmemo prvih 500 kompanija. Ima par sitnijih izuzetaka, ali je to ugrubo to.

Ovaj proces obavlja kompanija koja se zove S&P i njeno ime se nalazi u imenu berzanskog indeksa. Kada S&P objavi podatke o tome koje kompanije i u kom procentu ulaze u berzanski indeks S&P 500, tada svi fondovi koji imaju za cilj da prate taj indeks moraju da kupe tačno one akcije i u tačno definisanom procentu kao što je to objavila kompanija S&P. Ovde postoje različite metode praćenja indeksa, ali ne bih širio priču dalje.

Međutim, šta čini ETF-ove atraktivnim, jeste da se ovi fondovi povremeno rebalansiraju, a najčešće to rade na kvartalnom nivou. Znači, izađu novi podaci o komponentama berzanskog indeksa, svi ETF-ovi koji prate taj indeks prodaju određene akcije, određene akcije dokupe i tako usklade strukturu svoje imovine sa zacrtanim indeksom.

Kako ovo izgleda u praksi, možemo pogledati kako su izgledale najveće pozicije u S&P 500 indeksu tokom vremena, evo ja ću uporediti 1980. i 2015. godinu, a vama ostavljam da pregledate ostale godine.

S&P 500 ETF Rebalansiranje
  1. godine je najveća komponenta bio IBM, a potom idu telekom provajder AT&T, pa onda naftne kompanije Exxon Corp, Standard Oil, Shell Oil, Mobil Oil, Standard Oil California itd. Znači, dominiraju naftne kompanije uz male primese tehnologije i telekomunikacija. A ako pogledamo 2015. godinu, videćemo Apple, Google, Microsoft, Amazon, Facebook itd., što ukazuje da su tehnološke kompanije preuzele primat i postale nosioci indeksa.

E sada, zašto se meni lično ovo dopada?

  • Ovo je prirodna selekcija među kompanijama, svaka kompanijama koja krene da pada na listi će kad-tad biti izbačena iz indeksa, a njeno mesto će zauzeti neka nova, atraktivnija kompanija
  • Sve se ovo dešava automatski, što znači da će se ovo događati bez mog znanja i potreba da ja nešto intervenišem i ukucam na platformi brokera
  • Možda i najbitnije, jeste da se ovakve izmene dešavaju unutar fonda, što znači da iz perspektive Poreske Uprave vi i dalje držite istu stvar, hartiju od vrednosti oznake SPYL, a sada što taj fond unutar sebe menja neke komponente, to nije problem. Ono što jeste bitno, je da vam ovo može mnogo značiti ako investirate dugoročno, jer ovako možete doći do oslobođenja od poreza na kapitalnu dobit nakon 10 godina držanja. Sa druge strane, ako imate aktivni portfolio, pa onda pokušate da periodično kupujete i prodajete, to znači da ćete gotovo sigurno morati da platite poreze na kapitalnu dobit.

Eto, ovo bi bila jedna lekcija o ETF-ovima iz knjige „Pasivno investiranje – Sve o ulaganju u ETF-ove“ koju možete kupiti sa 30% popusta uz promo kod BF24, ako vas interesuju indeksni ETF-ovi i pasivan način investiranja, mislim da bi kupovina ove knjige bila odličan potez, a uz popust ovo može biti najbolji potez koji ćete napraviti cele godine.

Imaš pitanje ili komentar?

    Želiš finansijsku nezavisnost? Moja e-knjiga sa praktičnim primerima je tu za tebe!

    Postovi po kategorijama

    BuyBitcoinswithVisaMcCard