Biznis ili berza?

Biznis ili berza? Kakvo pitanje! Kada se eksponirate u nekoj oblasti kao što to radim ja u finansijama i investiranju, neminovno je da ćete kad-tad dobiti neko pitanje za koje niste spremni u tom momentu ili kojem uopšte niste razmišljali. Ali, kada se takva pitanja nagomilaju, onda shvatite da postoji ozbiljan problem ili bolje rečeno ozbiljna potreba da se takva tema objasni. E današnji video je upravo rezultat takvih pitanja, a to su pitanja koja su dolazila od strane malih i srednjih preduzetnika – hoću da investiram na berzi, kako to da uradim?

U tom momentu, pošto sam kroz razgovor saznao da se osoba bavi preduzetništvom i ima svoj biznis, ja uvek postavim jedno kontra pitanje – da li ste preračunali da li vam se možda više isplati da taj kapital uložite u svoj biznis, a ne u hartije od vrednosti? U tom momentu najčešće dobijam povratnu informaciju da preduzetnici i ne znaju najbolje metrike svog biznisa, tako da odluku o investiranju donose „na slepo“. Tako da bih se danas pozabavio ovom temom i pokušao da dođem do neke formule pomoću koje bi preduzetnici mogli da odluče gde da plasiraju svoj teško zarađeni kapital.

Hajde da se stavimo u ulogu junaka današnjeg videa, jednog preduzetnika koji ima neku dobit na kraju godine i postavlja logično pitanje – šta da radim sa ovim kapitalom? Negde je pogledao video o investicijama i odlučuje da želi da investira svoj kapital na berzi. Iako je investiranje uvek poželjno i ja konstantno apelujem da štedite i investirate, u slučaju preduzetnika to nije baš uvek najbolje rešenje.

Glavno pitanje koje se uvek postavlja preduzetnicima jeste – a koje su performanse tvog biznisa? Da li ti znaš koliki ti je prinos na uloženi kapital? Tu najčešće preduzetnici zastaju, što u potpunosti razumem, jer iskreno ne znaju baš sve ove metrike. Ovo je apsolutno razumljivo jer preduzetnici moraju biti apsolutno sve – od vođe proizvodnje, do prodavca, čistačice, administratora i menadžera, i apsolutno je teško u tom haotičnom rasporedu pronaći prostora za finansije. Sa druge strane, preduzetnici najčešće imaju eksterne knjigovođe koji samo odrađuju posao, retko koji knjigovođa istinski savetuje svoje klijente. Zbog toga, neka kompleksnija finansijska analiza ostaje u tom međuprostoru i niko se ne bavi njome nešto ozbiljnije.

Još jedan problem koji se sreće kod preduzetnika u praksi, jeste da ne rade baš 100% legalno, već imaju određeni deo poslovanja „na crno“, što dodatno komplikuje finansije i neku ozbiljniju analizu. Ne kažem da je to slučaj kod svih preduzetnika, ali se u praksi ljudi snalaze kako znaju i umeju. Tako da bi ovo bila neka podloga i postavljanje situacije u kojoj se nalazi naš junak preduzetnik.

I hajde da kažemo da je došao kraj 2024. godine i preduzetnik saznaje da ima ostvarenu dobit u svojoj firmi, i upravo u ovom trenutku, pre nego što napravi bilo koji drugi korak, preduzetnik mora da donese odluku šta želi da uradi sa ovim kapitalom. Ako želi da re-investira u svoj biznis, onda ne bi trebalo da ga povlači na lični račun, a ako želi da investira na berzi, onda radi povlačenje i u tom momentu plaća i poreze (naravno, ovo zavisi od pravne forme preduzetnika, jer npr. ako je paušalac onda može slobodno da raspolaže, a ako ima d.o.o., onda treba da plati i porez na dobit, ali i porez na dividendu).

I sada poenta videa – kako doneti odluku koja od ove dve opcije je bolja? Hajde da vidimo šta su nam opcije:

  1. Re-investiranje kapitala u sopstveni biznis – ovde ćemo doneti odluku na osnovu formule ROI = Neto profit / Uloženi kapital x 100
Biznis ili berza - ROI formula

I hajde da kažemo ovako – uložićemo 1,000,000 dinara u obrtni kapital i zaposlićemo još jednog radnika i daćemo mu godišnju platu od 1,000,000 dinara bruto. Znači, ukupno ulažemo 2,000,000 dinara i za taj novac ćemo proizvesti robu koja vredi 2,500,000 dinara. Znači, kada sada sve ovo ubacimo u formulu, naš neto profit će se povećati za 500,000 dinara minus eventualni porez na dobit, podelimo sa 2,000,000 i dobijamo 25% (ili nešto manje ako imate poreze). Znači, svaki dinar koji uložimo, na kraju godine dobijemo nazad i još 25%, što je odlična investicija koju verovatno nigde drugde nećete moći da nađete.

Napominjem da je ovo vrlo uopštena kalkulacija jer vrlo često u ovom stadijumu preduzetnici imaju mnogo problema koje moraju da sagledaju:

  • Da li postojeće mašine mogu da iznesu povećanje proizvodnje ili treba širiti kapacitet?
  • Da li će širenje kapaciteta dovesti do više kvarova ili škarta?
  • Da li ću moći da nađem dobre radnike?
  • Da li je uopšte moguće pouzdano nabaviti sirovine, ambalažu i sličan potrošni materijal?
  • Da li kupci mogu da apsorbuju naše povećanje proizvodnje? Da li ima dodatne tražnje? Koliko ću brzo prodati proizvode?
  • Da li imam dovoljno prostora za skladištenje i poluproizvoda i gotovih proizvoda?
  • Da li ću imati problema sa naplatom potraživanja?

Sve su ovo kompleksna pitanja na koje jedna dobra analiza treba da da odgovor, a svi odgovori utiču na to koliko će biti dodatno ulaganje kapitala, kao i neto profit koji će nastati ovakvim širenjem biznisa. Ali hajde da kažemo da ste došli do 25% ROI-ja ovakvom analizom.

2. Sa druge strane, imamo berzu, koja u dugoročnom proseku donosi između 7% i 9% godišnje, u zavisnosti od toga koji period posmatrate, pri čemu imate ozbiljnu neizvesnost:

    • Kao prvo, nemate nikakvu kontrolu nad ishodom, što znači da se ne pitate apsolutno ništa, i ne postoji količina rada i truda koju možete uložiti da ispravite rezultat ako vam se ne sviđa
    • I kao drugo, godina može biti jako dobra (kao što je npr. ova) i ostvariti 30% prinosa, ali isto tako može biti i loša pa da ostvarite gubitak od 10-15%, sve je moguće

Ali, sve je ovo sadržano u proseku, pitanje je samo da li će vama kao preduzetniku odgovarati da prepustite kontrolu nad rezultatom nekome drugome.

Uglavnom, kada ovako preračunamo, onda postaje jasno da je potrebno samo da uporedimo dva procenta i vidimo koji je veći, sa tim što možete doći u situaciju da su procenti slični, a u tom slučaju bih se ja kladio na sebe i uvek uložio u sopstveni biznis. Verujem da je i vaš mindset takav i da ćete se uvek radije kladiti na sebe nego ulagati „negde tamo“ gde nemate kontrolu.

Napominjem da je ovakva kalkulacija izuzetno uproštena za potrebe ovog videa, kao i da nažalost ne postoji neka univerzalna formula za donošenje odluke, jer se inputi za formulu razlikuju u zavisnosti od prirode biznisa, ali i da se baziraju na vašem viđenju situacije na tržištu.

I još jedna stvar, iskoristio bih priliku da poručim svim preduzetnicima ukoliko žele da investiraju na berzi i ukoliko njihova analiza to pokaže, da je po meni uvek bolje da ulažete kao fizičko lice, nemojte držati investicije unutar firme, samo ćete sebi zakomplikovati situaciju kasnije.

Imaš pitanje ili komentar?

    Želiš finansijsku nezavisnost? Moja e-knjiga sa praktičnim primerima je tu za tebe!

    Postovi po kategorijama