Portfolio Analiza Specijal

Sa obzirom da ste ovde i da je danas poslednja sreda u 2024. godini, hteo bih da vam čestitam što ste izdržali ovu godinu koja je definitivno imala i svoje dobre i svoje loše strane. Kao što sam vam već najavio, danas je poslednja epizoda prve sezone serijala Portfolio Analiza i red je da ovu poslednju sezonu obeležimo jednim specijalom, a to je da ću vam danas prezentovati svoj lični portfolio.

Sa obzirom da verujem da vas izuzetno zanima da saznate šta to sve ja posedujem od hartija od vrednosti, idemo odmah na pregled pozicija.

Za one koji me ne poznaju i možda prvi put gledaju neki moj video, želeo bih samo ukratko da se predstavim, ja sam Đorđe, imam 33 godine i radim na menadžerskoj poziciji u jednoj domaćoj kompaniji koja je lider u oblasti upravljanja komercijalnim nekretninama. Samim tim, zaključićete da ja radim onaj standardni posao od 9 do 5, a da su finansije i investiranje u početku bili moj hobi, a to se sa kreiranjem Youtube kanala pretvorilo u nešto mnogo ozbiljnije.

Današnji video bih iskoristio da vam ispričam svoju priču kada je reč o investiranju, kao i o svim greškama koje sam napravio usput. Tako da tehnički u ovoj epizodi nećemo gledati samo moj trenutni portfolio, već i neku njegovu evoluciju kako sam ja učio i pravio greške usput.

Pa da krenemo od nekih najranijih početaka, moja ideja je bila da krenem sa investiranjem u dividendne kompanije, i ta ideja je bila oblikovana pre svega videima o finansijama iz Amerike, gde sam video da mnogi kreatori zarađuju i po par hiljada dolara mesečno od dividendi, a takođe moram da istaknem da sam vrlo često nailazio da se spominje Warren Buffett, gde se isticalo da su u njegovom portfoliju uglavnom kompanije koje isplaćuju lepe dividende, tako da sam se ja otisnuo na tu stranu. Sećam se da su prve akcije koje sam kupio bile akcije kompanije AT&T, koja je američka telekom kompanija koja je u to vreme isplaćivala poprilično lepu dividendu.

Međutim, nekih mesec i po dana kasnije, nastupa i prvi šok, a to je da se na dividende iz Amerike automatski odbija 30% poreza, ali i činjenica da je moj broker u to vreme naplaćivao 2 evra za saldiranje dividende. I onda kada ja sve preračunam, shvatim da od 6% godišnjeg prihoda od dividende, ja ostanem na nekih 2.5%. I da skratim priču, ja naučio lekciju oko američkih dvidendi, prodao AT&T i krenuo da ulažem u evropske kompanije. Hajde da se vratimo na dan 29. Februar 2020. godine, što je samo par dana pre početka Covid krize, i u tom momentu je moj portfolio izgledao ovako:

Portfolio Analiza - Moj portfolio 2020

U tom momentu sam, pa slobodno mogu reći živeo u iluziji da biram super kvalitetne kompanije i da ću uspeti da pobedim berzu, što će mi naravno biti vrlo grubo stavljeno do znanja da nije baš preporučljivo raditi sa svojim kapitalom. E onda je polako nastupila pandemija, pa malo jača kriza na berzi i ja sam u tom momentu odlučio da pre svega pojačavam pozicije koje sam do tada imao, i to pre svega Icade, a potom i da dodam nove pozicije kao što je Tesla npr. Međutim, tu već shvatam da biranje pojedinačnih akcija nije baš preporučljivo i da neće baš sve ići tako lako, tako da sam negde u tom periodu doneo jednu bitnu odluku – novim kapitalom ću raditi DCA na postojećim pozicijama, ali ću izlaziti iz njih čim se ukaže povoljna prilika i taj kapital reciklirati u akumulirajući ETF. Kada uzmemo sve u obzir, na kraju 2022. godine, moj portfolio je izgledao ovako:

To bi bila neka grublja raspodela, sa tim što se ETF čini od dva distribuirajuća fonda, za koja sada znam da mi nisu bila potrebna u tom momentu, a što se tiče akcija, tu je situacija da imamo jednu veliku izmenu, a to je da više nema akcija kompanija Icade i Eurocommercial Properties, iz kojih sam izašao sredinom 2021. godine. Ali svakako, namera je jasna, pod hitno se prebaciti u u akumulirajuće ETF-ove i pošto je kripto još uvek tu, kupovati na mesečnoj bazi po malo i izaći u pravom momentu, a pod pravim momentom sam postavio da BTC dođe do 100K.

Kao što znate, taj momenat je došao pre neke dve nedelje i kripto je našao izlazna vrata mog portfolija. Ovo je izazvalo brojne komentare koje ne bih sada ponavljao, tako da bih sada prezentovao ono što je u mom portfoliju trenutno:

Čisto da ne bude zabune, ovih 1% alternativnih fondova se odnosi na Walnut Fund, i to na ona stabla koja sam kupio u prvoj plantaži kada je fond nastajao, ali i sva stabla koja sam dobio kroz referal link, odnosno kao bonus za sve ljude koji su iskoristili moj link prilikom kupovine.

Što se tiče akcija, tu je Tesla napravila pravi bum i skočila skoro duplo tokom ove godine, dok su ostale pozicije Aroundtown, nemačka kompanija koja se bavi nekretninama, AliBaba, svima dobro poznata kineska kompanija i Square, američka fintech kompanija. Ove tri kompanije nemaju baš nešto sjajne rezultate, zbog čega nisam hteo da ih prodajem, već jednostavno čekam da vidim šta će biti sa njima. Teslu svakako neću prodavati još neko duže vreme, a za ove tri ostale kompanije čekam povoljan tajming, ali iskreno mislim da ću staviti sebi rok do kraja 2025. da moram da ih prodam, pa makar i uz neki gubitak.

I na kraju, a zapravo su najveća pozicija, jesu akumulirajući ETF-ovi, S&P 500 i NASDAQ 100, pri čemu bi odnos između ova dva fonda trebao da bude 3:1 u korist S&P-a, a trenutno je 2:1, a to je iz razloga što sam skoro ceo kapital od kripta uložio u NASDAQ, uz naravno ostavljanje rezerve za poreze na kapitalnu dobit. Tako da, ako gledate moj portfolio danas, on izgleda baš ovako kao što je na slici. Ako se pitate kakve su bile ovogodišnje performanse mog portfolija, evo slike sa Interactive Brokers-a, gde se vidi da je moj portfolio u lepoj prednosti u odnosu na S&P 500, sa napomenom da godina nije još uvek gotova i da su ovo rezultati u trenutku snimanja videa, tako da ću vam početkom sledeće godine pokazati i konačnu sliku.

Videli ste kako izgleda moj portfolio trenutno, ali ste isto tako videli i sve greške koje sam pravio usput i da su čak i neke trenutne pozicije još uvek tu zato što nisam našao pravi tajming da ih se otarasim. U nekoj idealnoj budućnosti očekujem da ostanem samo na ova dva ETF-a, plus eventualno Tesla, a naravno za Walnut Fund ćemo videti kako će se stvari odvijati u budućnosti, za sada sve ide OK, tako da ću možda Walnut držati u nekoj rezervi ako budem imao nekog viška kapitala za investiranje.

Eto ga, to bi otprilike bilo to, videli ste da nije ništa revolucionarno i komplikovano, mi se svakako vidimo u nedelju uveče, dolazi jedan specijalni gost na kanal i zajedno ćemo uraditi rezime berzanske 2024. godine, tako da verujem da će vam to biti zanimljivo. Pozdrav!

Imaš pitanje ili komentar?

    Želiš finansijsku nezavisnost? Moja e-knjiga sa praktičnim primerima je tu za tebe!

    Postovi po kategorijama