5 Saveta za bolji kućni budžet
Kreiranje porodičnog budžeta jedan je od najefikasnijih načina da preuzmete kontrolu nad svojim finansijama, ostvarite finansijske ciljeve i osigurate da svi članovi domaćinstva teže ka ispunjenju istih ciljeva. Evo pet načina kako da napravite porodični budžet koji odgovara svima.
1) Prikupite informacije
Pre nego što kreirate efikasan budžet, potrebno je da prikupite sve relevantne finansijske informacije. Ovo uključuje prihode vašeg domaćinstva, koji mogu obuhvatati plate, bonuse, prihod od izdavanja nekretnina, neki poslić sa strane ili druge izvore.
Kada dobijete jasnu sliku o ukupnim prihodima, vreme je da navedete sve svoje mesečne troškove tako što ćete ih podeliti u dve kategorije: fiksni troškovi (stanarina, rate za kredit, komunalije, premije osiguranja itd.) i varijabilni troškovi (namirnice, obroci u restoranima, odeća, obuća, transport). Napravite pregled bankovnih izvoda i računa iz prethodnih meseci kako biste dobili tačnu sliku svojih potrošačkih navika. Ove informacije poslužiće kao temelj za vaš porodični budžet (u nastavku možete videti mali primer kako sam to ja uradio).
2) Uključite sve članove porodice
Kreiranje porodičnog budžeta nije zadatak samo za jednu osobu, već je to zajednički posao cele porodice. Uključivanje svih u proces budžetiranja osigurava da svi budu usklađeni. Organizujte porodični sastanak na kojem će se razgovarati o finansijskim ciljevima, prioritetima i brigama.
Podstaknite svakog člana porodice da iznese svoje mišljenje o potrošnji i štednji. Na primer, deca mogu da izraze svoje želje u vezi sa izlascima ili zabavnim aktivnostima, dok odrasli mogu razgovarati o finansijskim ciljevima kao što su štednja za odmor ili otplata dugova. Uključivanjem svih članova porodice, budžet postaje zajednički cilj i osigurava da svi razumeju značaj pridržavanja plana.
3) Postavite ciljeve (koje možete ostvariti)
Kada jasno razumete svoje prihode i troškove, vreme je da postavite realne finansijske ciljeve. Ciljevi mogu biti kratkoročni (štednja za porodično putovanje) ili dugoročni (štednja za fakultet deci ili penzija za starije članove porodice).
Budite što precizniji i postarajte se da ciljevi budu merljivi i dostižni, kako niko ne bi bio razočaran. Jasno definisani i ostvarivi ciljevi pružaju vašoj porodici nešto ka čemu ćete težiti, što olakšava pridržavanje postavljenom budžetu.
Svakako možete očekivati jedan poseban tekst na temu postavljanja ciljeva, verovatno ću ga objaviti na kraju ovog prazničnog maratona tekstova (a to znači najverovatnije 8. januara), tako da vas pozivam da obavezno nastavite da pratite blog.
4) Pratite potrošnju
Kada je budžet napravljen, ključno je redovno pratiti potrošnju. Ovo vam pomaže da vidite koliko se pridržavate budžeta i gde bi trebalo napraviti prilagođavanja. Koristite metodu koja vam najviše odgovara – aplikaciju za budžetiranje, papir i olovku ili Excel tabele. Praćenje potrošnje ne samo da vam pomaže da ostanete u okviru budžeta već vas i osvešćuje o vašim potrošačkim navikama—bilo dobrim ili lošim. Ove informacije su neprocenjive kada dođe vreme za prilagođavanje ili postavljanje novih finansijskih ciljeva.
Kod ovog koraka se javlja I najčešća greška kod prosečne porodice – obično sednemo i porazgovaramo o finansijskim ciljevima, napravimo posle budžet u skladu sa tim dogovorom, ali onda nikada ne ispratimo potrošnju kako bismo videli da li se i u praksi pridržavamo tog plana. I onda, nakon par godina, stiže neprijatno iznenađenje da smo mi zapravo kilometrima daleko od zacrtanog cilja.
5) Pregledajte i prilagodite po potrebi
Porodični budžet nije jednokratna aktivnost; on zahteva redovne preglede i prilagođavanja. Životne okolnosti se menjaju, kao i finansijska situacija. Planirajte mesečne ili kvartalne preglede budžeta kako biste procenili napredak ka finansijskim ciljevima. Pregled potrošnje omogućava vam da prilagodite budžet i ostanete na pravom putu. Ova praksa takođe pruža priliku da proslavite uspehe, bilo da je to dostizanje cilja štednje ili otplata dugova.
Moj je predlog da ovi sastanci ne budu suvoparni, već da se obično napravi neka tema koja će izmamiti radost cele porodice, npr. okupljamo se svakog poslednjeg petka u mesecu, pravimo pica žurku i pričamo o finansijama. I eto zabave za celu porodicu 😊