Nestaje Addiko banka?
Ako živite u nekom većem gradu, ili čak i u nekom malo većem naselju u Srbiji, kada izađete napolje i pogledate oko sebe, vrlo je verovatno da ćete videti tri stvari: apoteku, kladionicu i banku. A ako ste odrasla osoba, vrlo je verovatno da bez banaka ne možete da funkcionišete i da u svom novčaniku imate makar jednu platnu karticu. Jednostavno, tako je organizovan moderan život. Ipak, na bakarskom tržištu uskoro može doći do velikih promena i jedna relativno poznata banka uskoro može prestati da postoji. Reč je o Addiko Banci, a šta se dešava, pogledajte u današnjem videu!
Pozdrav svima, ja sam Đorđe, a vi ste na kanalu Lične Finansije, pravom mestu za sve finansijske teme. Danas imamo jednu temu koja se tiče banaka, koje su prošle godine zabeležile rekordnu godinu i ostvarile preko 120 milijardi dinara neto dobiti u Srbiji. Ako malo analiziramo faktore koji su ovome doprineli, možemo uočiti dve bitne stvari:
- Cena štednih depozita koji banke prikupljaju od stanovništva je ostala relativno niska, dok je sa druge strane nastupio
- Rast cena kredita, tj. rast EURIBORA se vrlo brzo preneo na rast cena kredita, pa su tako banke uspele vrlo lepo da zarade i zabeleže rekorde.
Prema nekim podacima za 2023. godinu, neto kamatna marža je dostigla nivo od 3.7%-3.8%, a ovaj procenat upravo pokazuje razliku između kamate koju banka zaradi po plaisranim kreditima i kamate koju plaća na prikupljene depozite. Sve u svemu, mislim da im nije loše.
Ipak, ne cvetaju ruže baš svima i jednoj banci preti opasnost nestanka, tj. bolje da kažem akvizicije. Banka o kojoj govorim posluje u Srbiji (ali i regionu), a reč je o Addiko banci. Ako ne pratite dešavanja na bankarskom tržištu, možda biste pomislili da se ovde radi o nekoj mladoj banci, ali tu ne biste mogli više da pogrešite.
Addiko banka nastala u složenom procesu kada je nekadašnja Hypo Alpe Adria banka likvidirana zbog izuzetno lošeg poslovanja i ogromnih skandala koje su pogodile ovu banku. Da sada ne dužim previše, banka je bila umešana u mutne poslove, političke afere i ogromni gubici na kreditnim poslovima zbog činjenice da je preko 50% kredita odobreno bez procene rizika. Ako vas zanima ova tema, definitivno vam savetujem da pročitate kako je propala Hypo Alpe Adria banka, zaista je zanimljivo štivo.
Uglavnom, kada je muzika prestala da svira, Hypo banka je nacionalizovana kako bi se sprečio njen bankrot i veći negativan uticaj na austrijsku i evropsku privredu. Kako bi se spasilo ono što se spasiti može, konsultanti koji su radili restruktuiranje su odlučili da taj proces sprovedu tako što će zdrav biznis i zdravu imovinu preneti u drugo, nezavisno privredno društvo, dok je ona toksična imovina ostala pod Hypo bankom i nakon toga likvidirana. E upravo to novo privredno društvo koje je osnovano danas predstavlja Addiko banku, koja ima svoje filijale u Srbiji, Sloveniji, Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori.
Ono što su svi negde znali, jeste da banka u ovakvom obliku neće baš dugo postojati, već da je poenta ovog restruktuiranja da se banka proda, gde bi onda novi vlasnici uz novi, profesionalni menadžment nastavili sa upravljanjem. U nekom idealnom slučaju, ovakva izlazna strategija se realizuje za nekih godinu-dve, međutim, dejstvo nepovoljnih okolnosti na tržištu je uticalo da banka nastavi da posluje u ovom obliku evo već osam godina.
Međutim, izgleda da se i tome polako nazire kraj, pre svega jer je slovenačka NLB banka poslala ponudu za preuzimanje svim akcionarima Addiko banke po ceni od 20 evra po akciji. Tačnije, to je bila prvobitna cena, ali pošto se stvari nisu odvijale dovoljno brzo za NLB, oni su odlučili da pre neki dan podignu svoju ponudu sa 20 na 22 evra po akciji kako bi pogurali trenutne akcionare da prihvate ponudu. Ako gledamo perspektivu NLB-a, stvar je poprilično jasna, žele da se ukrupne preko akvizicija, ali i da otvore tržište Hrvatske na kojem trenutno ne posluju.
E sada, gde stvari postaju zanimljive, jeste da se među trenutnim akcionarima Addiko banke već nalaze veliki igrači koji već poseduju AIK banku i ALTA banku, evo neću vam reći ko su ti biznismeni, ali verujem da ćete lako pronaći o kome se radi. Uglavnom, deluje kao da je više igrača zainteresovano za Addiko banku i da NLB neće imati baš tako lak zadatak sa preuzimanjem ove banke.
Ko će pobediti u ovoj borbi, ostaje nam da vidimo, a takođe moramo da odgovorimo na jedno veliko pitanje – šta će biti sa svim trenutnim klijentima ove banke, nebitno da li se radi o štednji ili kreditima? Odgovor je da nema potrebe za nekom panikom i ishitrenim potezima, jer ukoliko dođe do preuzimanja Addiko banke od strane NLB, AIK ili ALTA banke, svi klijenti Addiko banke će samo biti prebačeni u novu banku bez nekih većih posledica. To smo videli i kada je OTP banka kupila Societe Generale ogranak u Srbiji, kao i kada je Raiffeisen banka preuzela Credit Agricole banku u Srbiji. Tako da, samo mirno, ništa se neće poremetiti, a nama ostaje da ispratimo borbu titana i vidimo u čijim rukama će završiti Addiko banka.