10 trikova za bolje finansije u 2025

Uvod u praznični maraton

Pozdrav dragi čitaoci, verovatno niste navikli da vam se obraćam samo u tekstualnom obliku, ali hajde da probam i ovako da dođem do vas tokom praznika. Kao prvo, želeo bih da vam čestitam Novu Godinu i da pored onih standardnih želja (sreća, zdravlje, uspeh) uputim i još jednu za koju se zaista nadam da će se ostvariti. Želim vam odgovornost. Pod odgovornošću mislim da preuzmete inicijativu u svom životu i shvatite da ste vrlo verovatno vi odgovorni za većinu stvari koja vam se dešava.

Ako pričamo o finansijskoj odgovornosti, pod istom bih smatrao odgovor na sledeće pitanje: „Da li ste uradili baš sve što je u vašoj moći da postanete finansijski uredni i uspešni?“. Vrlo je verovatno da niste uradili baš sve i da sigurno postoji ona jedna stvar koju konstantno odlažete, bilo da je reč o budžetiranju, analizi troškova, otplati nekih obaveza po kreditima i sl.

Zbog toga vam u predstojećoj godini želim maksimalnu odgovornost za svoje postupke i nepresuđnu motivaciju da u svojim planovima istrajete do kraja. Kako bi ovi praznici prošli koliko-toliko brže, ja ću se potruditi da tokom svakog dana od danas pa zaključno sa 8. januarom objavim makar jedan tekst sa nekim korisnim stvarima i zanimljivostima kako bismo se svi zajedno napunili praktičnim savetima i dodatnim elanom za ostatak godine.

Kako do boljih finansija

Pa da krenemo od neke generalizovane liste saveta, jer na kraju krajeva, svi mi želimo da unapredimo naše finansije, bilo da je reč o povećanju prihoda, investiranju, ispunjenju nekog velikog cilja (kao što su kupovina automobila, renoviranje kuhinje i sl.), smanjenju dugovanja ili bilo čemu drugome što ste sebi postavili za prioritet. Moramo shvatiti da smo svi različiti, da ničije finansije nisu idealne i da postoji uvek nešto što se može poboljšati.

1) Postavite jasan cilj

Da li znate za šta štedite ili šta biste želeli da ispunite tokom godine? Verovali ili ne, mnogi lutaju tokom godine, ne znajući ni gde idu niti kako će tamo da stignu. Zbog toga je jako bitno da znate ŠTA želite da postignete, KAKO ćete da pratite vaš napredak ka tom cilju i eventualno kao bonus, da postavite neki vizuelni indikator koji će vas motivisati u onim momentima kada posustanete. Više o postavljanju ciljeva planiram da pišem za par dana, tako da vas pozivam da budete u pripravnosti 😊

2) Pratite svoju energiju i vreme

Ono što je meni postalo interesantno u drugoj polovini godine, jeste bolje praćenje kako provodim svoje vreme i na šta trošim svoju energiju. Toplo savetujem i vama da pokušate da ispratite kako se osećate u toku dana, u kojim momentima imate više energije i kako provodite vreme. Kada ste svesni u kojim periodima dana imate najviše energije i ako ste u mogućnosti da baš u tim intervalima postavite aktivnosti koje vam donose zaradu ili neki dodatni benefit, tada ćete brzo videti pozitivnu vezu između vaše povećane produktivnosti i krajnjeg rezultata.

Dodatno, ovo se takođe može posmatrati i obrnuto, ako znate u kojem periodu dana ili nakon kojih aktivnosti vaša energija pada i niste skoncentrisani, onda u tim periodima dana znate da ne treba da donosite bitne odluke ili da idete u nabavku, jer je vrlo verovatno da ćete donositi neoptimalne odluke i da ćete trošiti više.

3) Napravite budžet i automatizujte finansije koliko možete

Budžetiranje ne mora da bude previše teško, kao ni detaljno. Na kraju krajeva, što više ulazite u detalje, to će vam više vremena trebati da napravite budžet (i posle da ga pratite). Glavna stvar je da izdvojite malo vremena tokom ovih praznika i napravite konstrukciju gde želite da vam ide novac.

Popišite koliko novca vam odlazi na kamate po tekućim dugovanjima, koliko na neke standardne želje i koliko biste želeli da uštedite. Kada ovako napravite spisak želja, verovatno se neće uklopiti u iznos vaše zarade. I to je OK i vrlo realističan scenario. Sledeći korak je udarac realnosti – potrebe smanjujemo koliko možemo (ali vrlo verovatno ne i dovoljno) i smanjujemo (ili skroz ukidamo) štednju. Ideja je da se što pre uhvatimo u koštac sa dugovima koji nose visoku kamatnu stopu (potrošački krediti, keš krediti, kreditne kartice, zelenaši…) i njih eliminišemo iz svog života. Ukoliko je moguće, trajnim nalogom automatizujte prenos sa vašeg tekućeg računa i tako maksimalno ažurno otplaćujte svoja dugovanja.

Ako vas interesuju neke naprednije strategije, nešto stariji video o metodama otplate kredita možete pogledati ispod:

Nakon par meseci ovakvog ponašanja, doći ćete u situaciju da ste otplatili sva dugovanja sa visokim kamatnim stopama (osim stambenog kredita i eventualno nekog plaćanja na rate bez kamate), tek sada možete polako da krenete sa štednjom i sa investiranjem. I ovaj drugi korak možete da automatizujete, ali o tome ćemo nekom drugom prilikom. Ideja je da automatizacijom izbegnemo zaborav ili neke neurednosti u otplati i štednji.

4) Napravite plan za penziju

Penzija

Zvuči daleko, ali zapravo je trenutak za razmišljanje o penziji već sada. Znate kako kažu: „Ako danas sedite u hladovini, to znači da je neko pre 25 godina zasadio drvo“. Ono što se svakako javlja kao problem već sada, jeste činjenica da se oko 60% sredstava za isplatu tekućih penzija dotira iz budžeta, što znači da državni penzioni sistem postaje sve neodrživiji.

Ne želim sada da planirate baš šta ćete raditi u penziji, ali bih želeo polako da se zapitate kako ćete tu penziju finansirati. Da li ćete ulagati u privatne penzione fondove putem administrativne zabrane? Da li ćete možda investirati u alternativne investicione fondove i tako se osloboditi 50% godišnjeg poreza na dohodak? Ili ćete možda već sada krenuti sa investicijama na berzi?

Sve su ovo mogućnosti koje stoje pred vama, a na Youtube kanalu možete pronaći video materijal za svaku od ovih opcija. Bitno je samo da krenete da razmišljate već danas.

5) Očistite dugovanja

Već smo pričali o ovome u prethodnom segmentu, ali ako bih mogao da vam preporučim samo jednu stvar koji biste trebali da uradite tokom 2025. godine, to je da pokušate da izmirite svoja dugovanja koja imaju višu kamatnu stopu od 6% (što bi negde trebalo da budu sva dugovanja osim stambenog kredita).

Da vas ne bombardujem previše oko dugovanja, želeo bih samo da shvatite ovo – kada se zadužujete, vi uzimate od budućeg sebe da biste trošili danas. Ove godine se takav ciklus prekida i od ove godine ćemo početi da štedimo kako bi buduća verzija vas bila još bolja. Na kraju krajeva, shvatite to ovako – složena kamata je osmo svetsko čudo po rečima Alberta Ajnštajna, ko je razume profitiraće od nje, a ko je ne razume, platiće je. Vi budite ovaj prvi slučaj.

6) Počnite da investirate

Investiranje je jedna od aktivnosti za koju ćete uvek želeti da ste počeli 10 godina ranije. Međutim, da li postoji neka idealna investiciona strategija koja je primenljiva na sve ljude koji čitaju ovaj blog? Paaa, NE. I u tome leži najveći izvor nelagode i neizvesnosti kod početnika u investiranju. Da li radim prave stvari? Da li sam dobro investirao/la? Sve su ovo normalna pitanja i odgovori na ova pitanja se nalaze na Youtube kanalu Lične Finansije, samo krenite da gledate snimke 😊

7) Krenite sa edukacijom

Kada smo već kod gledanja Youtube kanala Lične Finansije, moram da se dotaknem i edukacije, koja nam je dostupnija nego ikada. I ovde ne želim da ubacim svoje digitalne proizvode, već želim da istaknem činjenicu da širom interneta možete pronaći edukativni materijal i krenuti da slušate o temi koja vas zanima.

U idealnom slučaju, već sada dobro znate engleski, te vrlo lako možete krenuti da pretražujete najrazličitije teme koje vas zanimaju. Naravno da će moj predlog biti da krenete sa finansijskim temama i pokušate da unapredite svoje znanje o upravljanju novcem, ali se nikako neću ljutiti ako se zainteresujete za bilo koju drugu temu koja vam je draga i koja vaš mozak čini agilnim.

8) Naučite da se odmarate

Jako bi bilo lepo kada bismo mogli da radimo 18 sati dnevno, budemo motivisani svaki dan i svakog mogućeg dana iskorišćavamo 100% svojih mentalnih kapaciteta. ALI, to ipak nije moguće i posledice kao što je burnout, pogoršano mentalno zdravlje i uzdrmane emotivne veze vrlo često nastupaju kada pokušamo da uradimo više nego što možemo.

Sa obzirom da smo mi ljudska bića koja nisu roboti i imamo svoje mane i sklonosti, reka bih vam – naučite da se odmarate! Bilo da uzmete jedan sat za sebe tokom svakog dana, ili možda uzmete jedan dan nedeljno samo za sebe i neke zabavne aktivnosti koje vas ne opterećuju, bitno je da ponekada stavite sebe na prvo mesto i znate kada je potrebno da odradite dekompresiju od svih dnevnih aktivnosti i užurbanog stila života koji svi mi živimo.

9) Organizujte redovne sastanke sa najbližima

Kada postavite svoje finansije na noge i imate „udaren“ temelj u formi budžeta, plana otplate kredita i investicionog plana, dogovorite se sa svojim najbližima da se npr. jednom mesečno sastanete i prodiskutujete o svom napretku. Na primer, svakog poslednjeg petka u mesecu naručujemo picu i večeramo svi zajedno, uz obavezan razgovor o tome gde smo sada, šta smo planirali da uradimo, šta smo uradili, a šta nismo.

Takođe, ovo je mesto gde jedni druge držite odgovornima za svoje postupke i zajedno radite na kolektivnom poboljšanju. Pored finansijskih tema, ovo je mesto gde se diskutuje o idejama za budući period, ali i tome šta je ko naučio u prethodnom periodu i da li je takva edukacija bila dobra. Ne kaže se za džabe da je porodica osnovna ćelija društva, a vi ove sastanke možete iskoristiti da maksimalno poboljšate svoju porodicu.

10) Fokusirajte se na svoje zdravlje

Svi shvate prekasno koliko je zdravlje zapravo bitno, pogotovo ukoliko im se (ne daj Bože) desi nešto strašno. Ako pogledamo načelno, u Srbiji je zdravstvo besplatno, ali samo ukoliko možete da „planirate“ svoje zdravstvene probleme par meseci unapred. Zbog toga će vrlo često biti potrebno da se lečimo privatno, o svom trošku. Izostanak sa posla zbog bolesti, gubitak posla, nemogućnost da provodimo kvalitetno vreme sa najbližima, nedostatak energije, nelagodnost i razni drugi problemi se vrlo lako mogu nagomilati i vrlo često su i bitniji od samog finansijskog izdatka za privatno zdravstvo.

Zbog toga smatram da je prevencija zapravo ključ dugovečnosti i dobrog zdravlja, tako da vam predlažem da odmah u prvih par meseci 2025. godine odmah odradite posetu stomatologu, a možda čak i sistematski pregled u najbližem Domu Zdravlja. Ako vam se ne ide na sistematski, makar uradite analizu krvi i proverite da li je sve u redu. Takođe, proverite vizuelno svoju kožu, da li se neki mladež promenio, da li je nešto iskočilo? Sve su ovo male stvari koje ne koštaju puno, a mogu MNOGO pomoći.

A šta ćete vi raditi tokom 2025. godine da biste poboljšali svoje finansije? Zapratite me na društvenim mrežama i ostavite komentar 😊

Imaš pitanje ili komentar?

    Želiš finansijsku nezavisnost? Moja e-knjiga sa praktičnim primerima je tu za tebe!

    Postovi po kategorijama