3 ključne aktivnosti za finansijsko blagostanje

„Zlatno pravilo“ za finansijsko blagostanje i izgradnju bogatstva koje će vas bez problema izdržavati glasi da trošite manje nego što zarađujete i da mudro investirate razliku. U ovom pravilu su sadržana tri ključna faktora, tj. tri ključne aktivnosti sa vaše strane koje pokreću jednačinu bogatstva i na kraju određuju ne samo nivo bogatstva koji ćete izgraditi, već i brzinu kojom možete postići finansijsku slobodu. Te tri aktivnosti su:

  • ZARADA: Oduvek sam verovao da su visoka primanja najbrži put do visokog standarda i lepog života. Međutim, vrlo često ljudi koji zarađuju mnogo baš i nisu bogati u smislu posedovanja kvalitetne finansijske imovine, već se najčešće sve svodi na vijanje nekog standarda i nerezonsku potrošnju. Ipak, postoji prirodni limit u tome koliko možete smanjiti svoje troškove, ali kada je u pitanju zarada, granica ne postoji, zbog čega su povećanje zarade i uspostavljanje pasivnih prihoda jedne od najtraženijih aktivnosti kada gledamo internet pretrage. Budite samo svesni da visoka zarada ne mora nužnu značiti i finansijsko blagostanje, pogotovo ne ukoliko ne izvršite sledeće dve aktivnosti.

  • ŠTEDNJA: Visoka primanja u kombinaciji s visokom stopom štednje značajno ubrzavaju izgradnju lične neto imovine. Možete zarađivati jako puno, ali ako sve potrošite, nećete graditi bogatstvo – samo živite „od plate do plate“, bez obzira na veličinu primanja. Shvatite štednju kao rad na budućem sebi, a ne kao neko usiljeno ograničavanje danas. Takođe, jako je bitno da shvatite, gotovo nikako se nećete obogatiti samo od štednje, a to je uglavnom prouzrokovano činjenicom da kamate na štednju i oročene depozite nikada nisu više od aktuelne stope inflacije, zbog čega vaš oročeni novac i dalje gubi deo svoje kupovne moći, samo nešto sporije nego da nije oročen.

  • INVESTIRANJE: Morate uložiti ono što ne potrošite kako biste iskoristili moć složene kamate – mudro investirajući razliku. Kada je reč o investicijama, jako je bitno da znate da ne postoji univerzalan pristup koji je pogodan za sve, već je potrebno uzeti u obzir vaše godine, sklonost ka riziku i finansijske ciljeve kako bi se došlo do najbolje investicione strategije. Ako pitate mene šta ja radim na ovom polju, možete pogledati OVAJ video u kojem je sve detaljno objašnjeno 😊

Finansijsko blagostanje krugovi

Nakon što smo prošli kroz ove tri ključne aktivnosti, hajde da napravimo neki konkretni akcioni plan iz dva dela:

  1. Prvi deo je nešto konzervativniji – analizirajte svoje troškove, pokušajte da uštedite više i tu štednju krenite da investirate. To je nešto što svi mi možemo da uradimo, ali su efekti ovog plana ograničeni jer smo u globalu ograničeni zaradom
  2. Neka nadogradnja prvog dela je da nakon optimizacije troškova krenemo da “vijamo” povećanje prihoda – bilo da je reč o dodatnim satima na poslu, uzimanja nekon poslića sa strane ili pravljenja nekog digitalnog proizvoda, opcija je mnogo. Nakon što uspete da povećate prihode, pokušajte da to povećanje direktno usmerite na štednju i investicije. Naravno, ponekada nećete moći baš sve da uštedite, ali se trudite da makar veliki deo sačuvate i investirate u svoju budućnost.

Imaš pitanje ili komentar?

    Želiš finansijsku nezavisnost? Moja e-knjiga sa praktičnim primerima je tu za tebe!

    Postovi po kategorijama